Części Ogólne

Charakterystyka części do ciągników

single image

Ciągnik to podstawowy pojazd mechaniczny wykorzystywany w praktycznie każdym gospodarstwie rolnym. Bez względu na to, z jaką częstotliwością i intensywnością jest użytkowany, wymaga odpowiednich czynności konserwacyjnych i z pewnością wcześniej czy później trzeba będzie wykonać pewne naprawy. Obie sytuacje zwykle wiążą się z koniecznością wymiany zużytych lub uszkodzonych komponentów na nowe. Czym kierować się przy wyborze części do ciągników? Na co zwracać szczególną uwagę? Które z nich najczęściej podlegają wymianie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Jakie części z czasem będą wymagać wymiany?

Niektóre części w ciągnikach są bardziej narażone na zużycie czy uszkodzenia, co wynika ze specyfiki pracy w rolnictwie. Trzeba więc być przygotowanym na to, że z czasem będą wymagać wymiany. Do tej grupy zaliczamy komponenty opisane poniżej.

  • Elementy wystawione na działanie brudu

Rolnictwo nie jest dziedziną, w której prace realizowane są w sterylnych warunkach. Wręcz przeciwnie — części maszyn rolniczych, w tym przede wszystkim ciągników, narażone są głównie na brud i błoto. Jeśli podzespoły oblepione pozostałością gleby czy roślin nie będą regularnie czyszczone, zacznie się na nich rozwijać korozja. 

  • Elementy związane z cieczą

Przewody i zbiorniki, o których często zapominają użytkownicy, powinny być regularnie kontrolowane pod kątem sprawności. Jeśli początkowe usterki nie zostaną odpowiednio wcześnie zidentyfikowane, mały problem przerodzi się w dużą usterkę. Należy również pamiętać o tym, aby przed zimą opróżniać je ze wszelkich płynów, nawet wody, ponieważ zamarznięcie cieczy może prowadzić do uszkodzenia innych elementów.

  • Elementy ruchome

Te części będą najbardziej podatne na zużycie i uszkodzenia ze względu na specyfikę ich eksploatacji. Często też zdarza się, że nie są regularnie smarowane, a nawet bywają narażone na pracę powyżej dopuszczalnej masy czy w warunkach, do których nie są przystosowane.

  • Łańcuchy oraz przekładnie

To elementy narażone na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i zabrudzeń. Jeśli nie będą regularnie czyszczone i smarowane, zapewne dość szybko dojdzie do ich zużycia. Usterka łańcucha czy przekładni, która nie zostanie naprawiona w porę, może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

  • Elementy układu hydraulicznego

Do uszkodzenia elementów układu hydraulicznego najczęściej dochodzi w związku z nieodpowiednią eksploatacją. Usterki elementów układu hydraulicznego zazwyczaj pojawiają się przez brak płukania układu i zaniedbanie wymian płynu lub filtrów. Jest to jeden z najważniejszych układów, więc należy zwrócić na niego szczególną uwagę.

Gdzie warto kupować części do ciągnika?

Do niedawna rolnicy kupowali części do maszyn rolniczych głównie w sklepach stacjonarnych. Obecnie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się zakupy w internecie. Rolnicze sklepy online specjalizujące się w sprzedaży części do ciągników zapewniają szeroki, urozmaicony asortyment. Często to właśnie w sieci można zamówić produkty, których na próżno szukać stacjonarnie. Dodatkowo ceny bywają zdecydowanie atrakcyjniejsze. Czy internetowy sklep rolniczy jest lepszym wyborem? W wielu przypadkach zdecydowanie tak. Chociaż niektórzy wciąż mają pewne obawy, że zakupiony komponent nie będzie właściwy, jednak w takich sytuacjach kupującemu zawsze przysługuje możliwość zwrotu towaru. Ponadto każdy produkt posiada rozbudowaną specyfikację techniczną, w której znajdują się wszystkie kluczowe parametry. Zawsze można też skorzystać z profesjonalnego wsparcia pracowników rolniczego sklepu internetowego, którzy służą fachowym doradztwem.

Oryginalne czy zamienne części do ciągników — co wybrać?

Obecnie jakość zamienników bywa zaskakująco dobra. Oczywiście warunkiem jest wybór produktów od renomowanych producentów i sprzedawanych przez wiarygodne sklepy rolnicze. Części zamienne do ciągników swoim poziomem nierzadko dorównują oryginałom, gwarantując świetną kompatybilność, wysoką żywotność i przystępne ceny. Niezbyt dobra opinia zamienników bierze się głównie stąd, że część wyrobów dostępnych na rynku rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia. Jednak zachowując ostrożność podczas zakupów i korzystając wyłącznie ze sprawdzonych wyrobów, każdy taki zakup z pewnością będzie satysfakcjonujący.

Inni czytali podobne: