Części

Jak i gdzie kupować części zamienne do maszyn rolniczych?

single image

Utrzymanie maszyn rolniczych w odpowiednim stanie technicznym stanowi warunek ich pełnej funkcjonalności i tym samym – ciągłości prac rolnych w gospodarstwie. Konieczność zakupu części zamiennych stanowi często poważne zmartwienie rolników, zwłaszcza kiedy dysponują starszymi maszynami. Jak i gdzie kupować części zamienne do maszyn rolniczych, aby zapewnić ciągłość produkcji, nie generując przy tym zbyt wysokich kosztów?

Jakie części wybierać – oryginalne czy zamienniki?

Nowe maszyny rolnicze o dużej wartości zazwyczaj serwisowane są przez swoich właścicieli w autoryzowanych punktach serwisowych. Poza przeglądami technicznymi i konserwacją można przeprowadzić tam również naprawy z zastosowaniem oryginalnych części. Są one dużo droższe od zamienników, jednak w przypadku nowoczesnych urządzeń trzeba z nich korzystać dla zachowania gwarancji.

Co jednak zrobić w przypadku maszyn starych, które wprawdzie od dawna nie są już produkowane, ale nadal dzielnie służą polskim rolnikom? W tym przypadku oryginalnych części jest nie tylko nieuzasadniony, ale często wręcz niemożliwy. Dostępność oryginalnych części do starych maszyn jest dużo mniejsza, a ich cena nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do wartości rynkowej maszyny. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup zamiennych części do maszyn rolniczych. Taki wybór zagwarantuje ciągłość eksploatacji maszyn oraz optymalny stosunek jakości do ceny. Zamienniki można zamówić w internetowych sklepach rolniczych.

Gdzie kupować części zamienne do maszyn rolniczych?

Części zamienne do maszyn rolniczych sprzedawane są przez sklepy stacjonarne i internetowe. Można zaopatrzyć się w nie również na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. W wypadku tych ostatnich możliwy jest zakup również części używanych, one jednak z zasady pozbawione są gwarancji i ich zakup wiąże się z dużo większym ryzykiem. Jeśli kupiona część okaże się wadliwa, może być trudno wyegzekwować swoje prawo do zwrotu i odzyskania pieniędzy. Poza tym sytuacja taka zdecydowanie wydłuży czas trwania naprawy, a tym samym przestój spowodowany awarią.

Decydując się na zakup części nowych, warto zapytać o opinię innych rolników. Wiele informacji na temat jakości części określonych producentów znaleźć można też na tematycznych forach internetowych. Warto również zapytać o radę w sklepie. Sprzedawcy wiedzą najlepiej, które produkty najczęściej są zwracane w ramach reklamacji.

Najwygodniejszym sposobem na zakup części do maszyn są internetowe sklepy rolnicze. Chociaż wielu rolników nadal niepotrzebnie obawia się zakupów online, jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Oferują one wysokiej jakości zamienne części do maszyn rolniczych w korzystnych cenach. Co więcej, nowe produkty są objęte gwarancją, a sprzedawca wystawia faktury – identycznie, jak w sklepie stacjonarnym. Ponadto, klient ma prawo odstąpienia od umowy i zwrotu towaru bez podawania przyczyny. 

Inni czytali podobne: