Części

Jaki akumulator do ciągnika rolniczego wybrać?

single image

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów w ciągniku rolniczym. Bez niego żaden ciągnik nie będzie w stanie pracować. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akumulatorów. Dobór odpowiedniego jest bardzo ważny. Warto zatem wiedzieć jakie rodzaje akumulatorów dostępne są w sprzedaży i czym kierować się przy wyborze.

Oznaczenia na akumulatorach do ciągnika rolniczego

Każdy akumulator posiada kilka istotnych oznaczeń. Przed wyborem konkretnego modelu należy się z nimi dokładnie zapoznać. Pierwszym parametrem jest napięcie. Jest to podstawowy parametr. Wybierając akumulator koniecznie wybrać należy taki, który posiada takie samo napięcie jak instalacja elektryczna w ciągniku. Najczęściej jest to instalacja o napięciu 12V. Jeśli zatem posiada się taką instalację postawić należy na akumulatory do ciągników rolniczych 12V. W nowych ciągnikach montuje się już tylko jeden akumulator o napięciu 12V. W tych starszych dwa o napięciu po 6V. Drugim parametrem jest pojemność akumulatora. Parametr ten określa się w amperogodzinach (Ah). Przykładowo akumulator 120 Ah jest w stanie dostarczyć prąd o natężeniu 1A przez okres 120 godzin. Kolejny parametr to prąd rozruchowy. Parametr podawany w amperach (A). Im większy prąd rozruchowy, tym silniejszy akumulator. Jeśli ciągnik ma być wykorzystywany zimą lepiej jest wybrać akumulator o większym prądzie rozruchowym. Czwartym parametrem jest biegunowość. Określa, po której stronie znajduje się biegun ujemny, a po której dodatni. Akumulator pod tym kątem dopasowany musi być do instalacji elektrycznej ciągnika.

Jeden akumulator 12V czy dwa po 6V?

Jak wspomniano, w niektórych modelach ciągników rolniczych montowany jest jeden akumulator do ciągników rolniczych 12V, a w niektórych po dwa akumulatory 6V. Dylemat pod tym kątem mają przede wszystkim posiadacze ciągników Ursus C-330 i C-360. Umożliwiają one bowiem montaż jednego akumulatora 12V lub dwóch o napięciu 6V. Rozwiązanie polegające na montażu jednego akumulatora 12V jest przede wszystkim dużo tańsze. Dobrym wyborem w tym przypadku może być akumulator 12V 120Ah. Tym bardziej, że oferuje go w atrakcyjnej cenie niejeden internetowy sklep rolniczy. Pasuje on także idealnie pod kątem wymiarów.Jaki akumulator do ciągnika rolniczego wybrać?

Akumulator bezobsługowy czy z korkami?

Mówiąc o akumulatorach do ciągników rolniczych wspomnieć trzeba jeszcze o akumulatorach bezobsługowych i akumulatorach z korkami. Ten drugi wymaga regularnego przeglądu. Przede wszystkim konieczne jest sprawdzanie poziomu elektrolitu. W przypadku spadku poziomu elektrolitu konieczne jest dolanie wody destylowanej do cel. Inaczej jest z akumulatorem bezobsługowym. Nie ma w nim dostępu do cel. W akumulatorach bezobsługowych stosowane są specjalne zawory bezpieczeństwa. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Dlatego wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań.

Wybierając akumulator warto także sprawdzić, jakie dany internetowy sklep rolniczy oferuje narzędzia i środki do konserwacji akumulatora. Dobrze jest je zakupić od razu. Dzięki temu w razie problemów będzie można zaoszczędzić sporo czasu.

Inni czytali podobne: