Części

Jakie części do ciągników najczęściej ulegają awariom?

single image

Ciągnik rolniczy to maszyna niezbędna w każdym gospodarstwie. Jakakolwiek awaria tego pojazdu może znacząco utrudnić, lub wręcz uniemożliwić przeprowadzenie zaplanowanych prac. Warto wiedzieć, które części rolnicze najczęściej ulegają awariom – pozwoli to szybciej zdiagnozować problem i skutecznie naprawić urządzenie.

Najczęściej psujące się części w maszynach rolniczych

Sprzęt rolniczy wykorzystywany w bieżących pracach powinien być zawsze sprawny i gotowy do działania. Regularne przeglądy i konserwacja pozwalają utrzymać maszyny rolnicze w dobrym stanie, zapobiegając pojawianiu się awarii. Niestety, ze względu na częste użytkowanie i istotne obciążenia, nawet najbardziej zadbana maszyna może ulec usterce. Wśród najczęściej spotykanych uszkodzeń pojawiają się problemy z układem kierowniczym, hamulcowym i hydraulicznym, przebicie opon, usterki silnika i zespołu ruchowego, oraz awarie opryskiwaczy i dodatkowych akcesoriów.

Awarie układu kierowniczego i hamulcowego są jednym z częściej występujących problemów. Nieodpowiedni stan podzespołów tych układów może prowadzić do poważnych w skutkach wypadków. Niesprawny układ kierowniczy bądź hamulce grożą przechyleniem, lub nawet wywróceniem się ciągnika rolniczego, który może przygnieść osobę kierującą.

Nierzadko zdarzają się także usterki układu hydraulicznego. Jego podzespoły można utrzymać w dobrym stanie, stosując regularną konserwację. Wymiana oleju i filtrów oraz mycie części zewnętrznych pozwoli zminimalizować ryzyko awarii tych elementów.

Podczas prac rolniczych bardzo często dochodzi do uszkodzenia opon. Stanowiące podstawę ciężkiej maszyny mają nieustanny kontakt z ziemią, w której mogą znaleźć się ostre kamienie, czy metalowe odpady. Przebita lub przecięta opona może skutecznie unieruchomić cały pojazd – z tego powodu dobrze jest posiadać zapasowe modele ogumienia, które pozwolą na szybką wymianę uszkodzonego koła.

Jakie części do ciągników najczęściej ulegają awariom?

Poważnym i kosztownym problemem są usterki silnika. Jakiekolwiek awarie mogą pociągać za sobą duże koszty, a utrudniony dostęp do poszczególnych części do ciągników może generować konieczność długotrwałego postoju. Aby wspomóc pracę silnika warto używać wysokiej jakości paliwa, które poza sezonem należy opróżnić ze zbiornika.

Różnego rodzaju usterki mogą dotknąć również zespół ruchowy maszyny. Regularna konserwacja i smarowanie ruchomych części pozwoli przedłużyć ich żywotność.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem są opryskiwacze, kosiarki i dodatkowe akcesoria do ciągników, bez których prace polowe nie będą częstokroć mogły zostać wykonane. Regularnej wymiany wymagają części do kosiarek sadowniczych, prasy zwijające, glebogryzarki, i inne części rolnicze.

Prowadząc regularne prace polowe, warto zapoznać się z ofertą internetowych sklepów rolniczych. Dobrze wyposażony dystrybutor zaoferuje nam takie niezbędne produkty, jak części do ciągników, części do bizona, części do pługów, oraz inne przydatne akcesoria – między innymi części do kosiarek bębnowych, wirnikowych i przyczep. Na szczęście w naszym kraju rolnicy zazwyczaj używają dość popularnych marek maszyn, dzięki czemu niezbędne części do Ursusa, Zetora, New Hollanda, czy John Deera można łatwo nabyć w każdym internetowym sklepie rolniczym.

Inni czytali podobne: