Części Porady

Jakie typy końcówek będą najlepsze do mojego opryskiwacza?

single image

We współczesnym rolnictwie często wykorzystuje się opryskiwacze, czyli maszyny do aplikacji środków ochrony roślin. Mogą być także używane do podawania nawozów i substancji odżywczych dla podniesienia wartości plonów. Aby oprysk był skuteczny, warto zadbać o dysze opryskiwaczy. Niejednokrotnie ich jakość decyduje o efektywności ochrony i późniejszej kondycji roślin. Co jeszcze warto wiedzieć o końcówkach do opryskiwaczy? 

Najważniejsze typy rozpylaczy  

Wśród najlepszych dysz opryskiwaczy dominują dwa podstawowe typy konstrukcji:

  • zwykłe końcówki — mogą być używane, jeśli nie ma zbyt dużego wiatru. Charakteryzują się dobrym pokryciem opryskiwanych powierzchni,
  • dysze antyznoszeniowe — są wykorzystywane podczas bardzo wietrznej pogody. Pozwalają na redukcję znoszenia aż w 95% przy wietrze o prędkości 8 km/h. Jedyną wadą jest słabsze pokrycie łanu. To rozwiązanie jest stosowane dla środków doglebowych lub używanych do wyplenienia uciążliwych chwastów.

Na rynku można spotkać także inne rodzaje końcówek: eżektorowe, uderzeniowe oraz deflektorowe. Ich podział zależy głównie od sposobu formowania się kropli w trakcie wykonywania oprysku. Dysze opryskiwaczy mogą także różnić się ze względu na tworzenie pojedynczych lub podwójnych strumieni oprysku.

Jakie parametry są najważniejsze w przypadku dysz do opryskiwaczy? 

Dobór końcówek do opryskiwaczy jest równie ważny co selekcja preparatów do ochrony roślin. Jeśli dysze nie będą przystosowane do danej uprawy, to mogą nawet uszkodzić delikatne łodygi i liście. W tym przypadku warto sprawdzić, jakie krople są wytwarzane przez dysze opryskiwaczy oraz jaki jest określany dany typ końcówki przez producenta:

  • dysze drobnokropliste — nadają się do opryskiwania grzybów,
  • rozpylacze średniokropliste — dają najlepsze efekty przy używaniu środków owadobójczych i stosowanych przeciwko chwastom,
  • końcówki grubokropliste – powinny być wykorzystywane do zabiegów nawożenia i preparatów używanych doglebowo.

Na jakość oprysków wpływa również twardość wody, z którą mieszane są środki ochrony roślin. Jeśli jest ona twarda, to powinna być używana z dyszami o odchylonym strumieniu. Dla wody miękkiej najlepszym wyborem są końcówki eżektorowe. Wybierając dysze, warto popatrzeć na ich oznaczenia oraz kolory – to one informują o wydatkowaniu oprysków przy określonej wartości ciśnienia.

Lepsze oryginalne dysze czy zamienniki? 

Na rynku występują dysze opryskiwaczy różnej jakości i pochodzące od wielu producentów. W natłoku informacji ciężko jest wybrać coś samodzielnie. W takich sytuacjach warto skorzystać z oferty internetowych sklepów rolniczych. Zapewniają one nie tylko urozmaicony asortyment, ale i fachowe doradztwo doświadczonych pracowników.

Podczas kupowania dysz należy zwrócić uwagę na techniczne parametry produktów oraz ich zastosowanie. To one decydują o jakości oprysków. Cena końcówek ma drugorzędne znaczenie – nie zawsze produkt, który jest droższy, będzie lepszy. Nowo produkowane zamienniki często okazują się dużo bardziej kompatybilne ze sprzętem niż oryginalne części sprzed dekady.

Inni czytali podobne: