Części Informacje

Rola szybkozłączy w hydraulice maszyn rolniczych

single image

Rozwój technologii ma bezpośredni wpływ na maszyny rolnicze, które obecnie stają się coraz bardziej zaawansowane i wyspecjalizowane. Składają się z wielu wzajemnie oddziałujących na siebie układów i komponentów. Jednym z nich jest hydraulika siłowa, wykorzystywana w wielu branżach i sektorach gospodarki. W rolnictwie mamy do czynienia z hydrauliką maszyn używanych zarówno do pracy w polu, jak i w gospodarstwie.

Po co w ogóle jest ta hydraulika siłowa?

Z jednej strony działanie hydrauliki siłowej opiera się na stosunkowo prostych zasadach, z drugiej strony jest to technologia wymagająca niezwykłej precyzji i wykorzystania najlepszych materiałów. Hydraulika maszyn rolniczych stanowi zamknięty układ kilku elementów, które przekazują energię ciśnienia i transformują ją na energię mechaniczną. W ten sposób możliwe jest sterowanie częściami mechanicznymi i wykonywanie manewrów maszynami. W ciągnikach odpowiada za podłączanie przyczepy, kultywatorów, pługów i innych dodatkowych sprzętów. Maszyny mogą wykonywać swoją pracę nakładem niewielkiej energii na wejściu układu, w którym wykorzystuje się zasady Archimedesa i Pascala.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na szybkozłącza?

Elementami, które są często wykorzystywane w hydraulice maszyn rolniczych, są szybkozłącza. To dzięki nim możliwe jest elastyczne łączenie węży oraz przewodów, którymi przepływa olej bądź płyny hydrauliczne. Podczas produkcji są stosowane surowe normy technologiczne, ponieważ od jakości ich wykonania zależy wydajność maszyny i bezpieczeństwo operatora sprzętu. Przede wszystkim muszą spełniać różnorodne wymagania, takie jak:

  • zgodność z międzynarodowymi standardami DN i występowanie w określonych wymiarach,
  • łączenie układów hydraulicznych o maksymalnym ciśnieniu do 250 bar,
  • praca w zakresie od –20°C do ponad +100°C,
  • wykonanie z najbardziej wytrzymałych stopów metali – cyny, aluminium, chromu i przede wszystkim z miedzi i cynku.

Tylko w ten sposób szybkozłącza mogą spełniać zadania, jakie stawia przed nimi współczesna hydraulika maszyn rolniczych. Łączą elementy przesyłowe z minimalnym ubytkiem ciśnienia w prosty sposób, bez używania zaawansowanych narzędzi.

Rozwiązania do maszyn rolniczych

Zarówno szybkozłącza, jak i inne elementy układów hydraulicznych są szeroko wykorzystywane w branży rolniczej. Cylindry hydrauliczne, które występują w ciągnikach, kombajnach czy agregatach są narażone na duże obciążenia każdego dnia. Warunki, w których pracują, można określić jako ekstremalnie trudne. Dlatego jest niezwykle ważne, aby wszystkie produkowane elementy hydrauliczne charakteryzowały się długą żywotnością i były szczelne. Podczas produkcji tych części stosuje się rozwiązania, które pozwalają zachować dużą powtarzalność z jednoczesną dbałością o jakość i bezpieczeństwo wyrobu. Te elementy są dostępne za pośrednictwem internetowych sklepów rolniczych. Wybierając je, należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • wymiary średnicy,
  • maksymalne ciśnienie robocze,
  • mocowanie i uszczelnienie układu.

Inni czytali podobne: