Informacje Porady

Ciągnik odpowiednio dobrany do wielkości gospodarstwa

single image

Dokonanie właściwego wyboru ciągnika rolniczego do gospodarstwa często jest bardzo problematycznym zadaniem. Na rynku znajdziemy wiele modeli i marek pojazdów, polecanych do gospodarstw o różnej wielkości. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Odpowiedni ciągnik przyniesie nam wiele korzyści w jego codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim istotne są korzyści ekonomiczne. W trakcie podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę to, jaką wysokość nakładów finansowych musimy ponieść na zakup maszyny i ile będzie nas kosztować jej eksploatacja. Te czynniki należy porównać z efektami pracy, jakie ciągnik rolniczy będzie w stanie osiągnąć. Przy wyborze maszyny należy kierować się nie tylko bieżącymi wymaganiami naszego gospodarstwa, warto również pomyśleć o jego przyszłych potrzebach. Profesjonalny sklep rolniczy oferuje jedynie wysokiej jakości części do maszyn rolniczych oraz same maszyny rolnicze.

Istotna moc maszyny

Model ciągnika rolniczego powinien być dopasowany do formy działalności rolniczej, jaką prowadzimy. Moc oraz siła uciągu traktora wyznaczana jest na podstawie rodzaju czynności, jakie będziemy przeprowadzać w związku z daną uprawą, a także z liczbą dni, jakie potrzebujemy do tych czynności. Warto uwzględnić nadwyżkę mocy, jeśli mamy na uwadze poszerzenie zakresu naszych prac. Wydajność traktorów wyraża się w kW, powiązana jest z powierzchnią gospodarstwa rolnego. Uznaje się, iż, do gospodarstwa do 10 ha świetnie sprawdzi się maszyna o mocy do 45 kW. Do powierzchni gospodarstwa większej niż 10 ha, ale mniejszej niż 20 ha polecany jest ciągnik o mocy 45 do 70 kW. Na potrzeby gospodarstw o powierzchni 20 do 35 ha najlepiej sprawdzi się maszyna o mocy 80-120 kW. Dużym gospodarstwom od 35 do 50 ha poleca się maszynę o mocy od 112 do 168 kW. Wszystkie podane dane są całkowicie szacunkowe, służą jedynie jako informacje pomocnicze, mające na celu ułatwić podjęcie właściwej decyzji o zakupie danego rodzaju ciągnika rolniczego.

Ciągnik odpowiednio dobrany do wielkości gospodarstwa

Nie zawsze powierzchnia gospodarstwa jest kluczową kwestią

W gospodarstwach o powierzchni mniejszej niż 30 ha, korzystanie z maszyn rolniczych o mocy powyżej 100 kW jest zupełnie potrzebne. Takie rodzaje maszyn mają współpracować z dużymi i wydajnymi maszynami. Podczas wyboru ciągnika rolniczego należy zwrócić uwagę na rodzaj gleby, jaki znajduje się w naszym gospodarstwie. Ciągniki rolnicze o większej mocy zalecane są zwłaszcza przy zwięzłej ziemi. W jednym gospodarstwie ze zwięzłą ziemią konieczny będzie ciągnik mający moc 100 kW, natomiast do innego, w którym panuje lekka ziemia, będzie potrzebny ciągnik o mocy jedynie 40 kW. Decydując się na daną wielkość mocy traktora, należy również mieć na uwadze rodzaj terenu panującego w gospodarstwie rolnym. Moc musi być większa, w przypadku kiedy maszyna musi poruszać się po stromych zboczach. Ciągnik o mniejszej mocy przyda się, jeśli głównie skupiamy się na hodowli zwierząt. Jeśli produkujemy zboże, wówczas przyda nam się maszyna o znacznie większej mocy. Internetowy sklep rolniczy ma w swoim asortymencie różne części rolnicze, w tym także części do ciągników. Przed wybraniem modelu traktora, warto zapoznać się z dostępnością części. Każdy duży sklep rolniczy posiada każą niezbędną maszynę rolniczą do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Warto zapoznać się z ofertami różnych sklepów rolniczych, aby porównać ze sobą wszystkie oferty. W internetowym sklepie rolniczym, często spotkać się można z atrakcyjniejszymi cenami.

Inni czytali podobne: