Informacje

Czym jest alternator w ciągniku?

single image

Większość ludzi na hasło alternator zdaje sobie sprawę, że chodzi o części do ciągników lub samochodów. Jednak osoby, które nie mają wykształcenia mechanicznego raczej nie wiedzą czym on jest i jaką spełnia funkcje. Czym jest alternator, jaki ma wpływ na działanie maszyny rolniczej i dlaczego jest tak ważny – tego wszystkiego dowiesz się z tekstu poniżej.

Budowa alternatora

Zasada działania alternatora została wymyślona i opatentowana ponad sto dwadzieścia lat temu. To właśnie wtedy amerykański naukowiec serbskiego pochodzenia Nikola Tesla wymyślił urządzenie, którego zadaniem jest zamiana energii mechanicznej w prąd. Od 1891 roku, co prawda zmieniły się szczegóły wpływające na efektywność, ale schemat budowy pozostał ten sam. Alternator jest połączony za pomocą paska klinowego z wałem korbowym i przymocowany do silnika. Maszyny rolnicze wyposażone w alternator wykorzystują go do bieżącego zasilania osprzętu i do doładowywania akumulatora. Urządzenie to wytwarza prąd zmienny, a więc do jego prawidłowego działania niezbędne jest zastosowanie układu nadzorującego napięcie.

Usterki i wytrzymałość akumulatora

Jak każda z części do ciągników również alternator może ulec awarii. Najczęściej usterki to pęknięta obudowa lub inne zużycia mechaniczne, takie jak: zużyte łożyska lub szczotki. Niestety nawet jeśli dbamy o nasz sprzęt to i tak może on się zepsuć, na przykład poprzez zwarcie. Najbardziej typowe objawy, po których poznajemy uszkodzenie alternatora to świecąca stale kontrolka akumulatora, szybkie rozładowywanie go lub zbyt niskie napięcie w układzie. Co do wytrzymałości alternatora wiele zależy od tego w jakich warunkach pracuje. Ale na ogół jeżeli jest kupiony z dobrego źródła to wytrzymuje długie lata bez większego problemu. Jeżeli spotkamy się zapalającą i gasząca się lampką od naładowania pamiętajmy, że objawy nie muszą występować nieustannie. Często duże spadki napięcia mogą pojawiać się w danym zakresie obrotów silnika. Nigdy nie lekceważ objawów zepsutego alternatora. Przerwy w dostawie prądu mogą rozładować akumulator do zera, co wiąże się z brakiem możliwości ponownego uruchomienia silnika. 

Czym jest alternator w ciągniku?

Kupno dobrego alternatora

Zakup części do traktorów to zawsze wyzwanie. Każdy z nas chce jak najniższym kosztem nabyć sprzęt spełniający jego oczekiwania. Aktualnie na rynku mamy wiele firm proponujących swoje produkty. Można też oczywiście zakupić oryginalną część w salonie, ale to oznacza wysokie koszty. Najbardziej optymalną opcją jest zakup zamiennika w atrakcyjnej cenie dorównującego jakością oryginałowi. Idealnym miejscem do znalezienia i nabycia takiego sprzętu jest internetowy sklep rolniczy. Jest to miejsce, w którym możemy zakupić sprawdzone części rolnicze, które wytrzymają długi czas. Jeżeli potrzebujemy konkretnego alternatora w najlepszej cenie warto sprawdzić ofertę sklepów rolniczych online. Bardzo prawdopodobne, że uda nam się dzięki temu zaoszczędzić pieniądze i czas, który zmarnowalibyśmy na porównywanie ofert różnych sklepów.

Inni czytali podobne: