Informacje

Najpopularniejsze kombajny do zbioru buraków

single image

Kombajny do zbioru buraków to wyspecjalizowane maszyny rolnicze, chętnie używane przez rolników zajmujących się tego rodzaju uprawami. Jakie modele tych maszyn rolniczych cieszą się największym uznaniem wśród korzystających z nich osób? Przedstawiamy kilka z najbardziej popularnych modeli kombajnów buraczanych w naszym kraju.

Jakie kombajny buraczane cieszą się największą popularnością wśród właścicieli gospodarstw rolnych na polskiej wsi? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa, bo trudno porównywać niektóre maszyny ze sobą. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że istnieje wiele gospodarstw o różnym areale, wynika zaś z tego faktu różne użytkowanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Oznacza to zatem, że nie da się na przykład porównać kombajnu buraczanego Neptun z produkowanym przez niemiecką firmę ROPA modelem Tiger 5, bo po prostu są to całkowicie odmienne maszyny o różnym przeznaczeniu. Niemniej jednak warto przyjrzeć się temu, co może być przydatne dla wszystkich tych, którzy chcieliby się zająć uprawą buraka cukrowego.

Neptun

Ten model to polska konstrukcja, pochodząca sprzed wielu już lat. Mimo tego jest to wciąż jeden z najpopularniejszych modeli, zwłaszcza wśród właścicieli posiadających niewielkie gospodarstwa rolne, o areale do 4 hektarów. Produkowany na licencji przez Famarol do początku lat 90. ubiegłego wieku kombajn do buraków był następcą Posejdona. Kombajn Neptun ceniony jest przede wszystkim za łatwą obsługę, można go bez większych problemów podpiąć pod właściwie każdy z ciągników rolniczych. Jako główną wadę tej konstrukcji wskazuje się obijanie buraków, jednak równoważy ten fakt przede wszystkim łatwość nabywania do niego części zamiennych. Właściwie każdy internetowy sklep rolniczy posiada w swojej ofercie części rolnicze tego rodzaju, dlatego też można je nabyć szybko i niewielkim nakładem finansowym.

ROPA Tiger 5

Choć już od paru lat nie jest to model najnowszy, to nadal chętnie jest stosowany przez polskich rolników w ich pracy nad zbiorami buraka cukrowego. Wyposażony w mocny silnik, bardzo dobry układ jezdny i szereg rozwiązań technicznych ułatwiających wykonywanie zbiorów buraka cukrowego, pozostaje on nadal jednym z najlepszych maszyn rolniczych tego typu na świecie. Niestety, za tego rodzaju jakość trzeba sporo zapłacić, poszczególne części rolnicze w tej kategorii także niekiedy mogą okazać się dość sporym wydatkiem. Z tego też względu maszyna ta jest polecana głównie właścicielom wielkich gospodarstw rolnych.

Najpopularniejsze kombajny do zbioru buraków

Grimme Maxtron 620

Ten model kombajnu buraczanego z kolei jest przeznaczony dla średnich gospodarstw. Cechuje go bardzo dobra konstrukcja, najważniejszym jej wyróżnikiem są gąsienice, dzięki czemu o wiele łatwiej operuje na polach, bez względu na to, jaka pogoda panuje w danym dniu. Co ważne, niektóre części zamienne potrafią kosztować niewiele, są w cenach osiąganych przez części do ciągników, więc pod tym względem maszyna ta nie jest droga. Jak zatem widać, można znaleźć coś odpowiedniego dla własnych potrzeb i na miarę rozsądnego budżetu.

Inni czytali podobne: