Informacje

Obsypnik – co to takiego?

single image

Obsypnik, inaczej zwany obredlaczem to narzędzie rolne wykorzystywane do upraw międzyrzędowych roślin rosnących w redlinach. Obsypnik ciągnikowy (pielnik) jest wielofunkcyjnym urządzeniem pielęgnacyjnym do upraw roślin.

Stosuje się go przede wszystkim przy zabiegach odchwaszczania, obredlania rzędów roślin czy spulchniania międzyrzędzi, takich roślin jak:

  • kukurydza
  • buraki
  • fasola
  • ziemniaki
  • pomidory
  • truskawki
  • sałata
  • słonecznik
  • tytoń
  • drzewka owocowe

Wysokość uprawy roślin, przy których można wykorzystać tę maszynę to 60 do maksymalnie 80 centymetrów.

Zakup obsypnika przez internet

Obsypnik jest bardzo pomocnym urządzeniem, które zyskało wielu zwolenników wśród rolników. Znacząco wpływa na efektywność upraw oraz ich jakość. Obsypnik można zakupić między innymi przez internet, udając się na stronę internetowego sklepu rolniczego. Znajdziemy tam również wszystkie części zamienne do różnych maszyn rolniczych, w tym części do traktorów. Kupując używaną maszynę na przykład pielnik, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami na jego naprawę czy wymianę zużytych już części. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości oraz atrakcyjnej cenie, warto zapoznać się z ofertą sprawdzonego internetowego sklepu rolniczego. Taki internetowy sklep rolniczy (Zenox.pl)posiada zazwyczaj bogatą ofertę części do ciągników. Zaletą zakupu przez internet jest przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż nie wychodząc z domu, możemy wybrać wszelkie potrzebne części rolnicze, bez których naszego sprzętu nie da się naprawić. Warto zadbać o to, aby wszystkie części do ciągników, maszyny rolnicze czy inne używane części rolnicze w gospodarstwie były jak najlepszej jakości, co zapewni nam efektywną i przyjemną pracę, a także długie bezawaryjne użytkowanie.

Z czego składa się pielnik?

W skład pielnika wchodzą samodzielne sekcje, zamontowane na belce poprzecznej. Rozstaw pomiędzy danymi sekcjami można dowolnie regulować przeważnie od 20 do 90 centymetrów (maksymalnie 300 cm). Sprzęt ten został dopasowany do wielu wymogów co do twardości gleby. Głębokość pracy maszyny zależy przede wszystkim od warunków, jakie panują w uprawie.

Obsypnik - co to takiego?

Zastosowanie kierownicy w obsypniku

Kierownica umożliwia kontrolowanie toru jazdy maszyny niezależnie od przemieszczania się ciągnika. Można dzięki temu uzyskać większą precyzję maszyny, co niweluje ryzyko naruszenia sadzonek roślin. Osoba użytkująca maszynę ma kontrolę nad kierunkiem jazdy obsypnika. Rolnicy często decydują się na zakup pielnika wyposażonego w dozowniki nawozu. Dzięki niemu mogą nie tylko odchwaścić swoje uprawy, ale także je nawozić. Dozowniki zostały zaprojektowane do wysiewania granulowanych oraz sypkich nawozów i pozostałych niezbrylonych materiałów sypkich stosowanych w uprawach międzyrzędowych.

Zastosowanie dozownika nawozów w obsypniku

Zadaniem dozownika jest wysianie idealnie dopasowanej dawki nawozów w wymierzonej odległości od rośliny oraz jej systemu korzeniowego. Takie działanie wpływa korzystnie na rozwój rośliny oraz na oszczędność w zużyciu nawozów mineralnych. Nawóz wysiewany jest w optymalnym obszarze wykorzystania go przez system korzeniowy roślin.

Inni czytali podobne: