Informacje Nowości

Ursus wczoraj i dziś. Czym obecnie zajmuje się potentat sprzętu rolniczego?

single image

[Zdjęcie – źródło: ursus.com]

Chociaż Ursus kojarzy się głównie z ciągnikami i maszynami rolniczymi, to ma tak naprawdę o wiele więcej do zaoferowania. Na samym początku firma zajmowała się szerokim spektrum przemysłu motoryzacyjnego. Produkowała samochody, motocykle, a nawet czołgi. Jej produkty są znane w wielu krajach całego świata. Co jeszcze można powiedzieć o tej znanej marce? 

Krótka historia Ursusa 

W końcówce XIX wieku 7 udziałowców – inżynierów i przedsiębiorców postanowiło połączyć siły i tak powstała spółka akcyjna. Początkowo firma produkowała armaturę z przeznaczeniem dla przemysłu cukrowniczego. W 1903 roku zaczęła się era silników spalinowych. Rozpoczęto również produkować lokomobile – pierwsze samochody. W dwudziestoleciu międzywojennym spółka przyjęła nazwę Ursus, pod którą jest znana do dziś.  

Do czasu wybuchu II wojny światowej firma produkowała czołgi i sprzęt wojskowy – ponad 1450 czołgów i pojazdów gąsienicowych zeszło z linii montażowej. Tę produkcję kontynuowali Niemcy w czasie wojny. Po ich ucieczce firma poniosła duże straty – wywieziony sprzęt udało się odzyskać. Od lat 60 do końca 1993 firma rozwijała produkcję sztandarowych modeli ciągników, które są znane do dziś i wspominane z sentymentem. Po transformacji ustrojowej, Ursus został sprywatyzowany i ostatecznie rozwinął produkcję w Lublinie.  

Czym obecnie zajmuje się spółka Ursus? 

Obecnie kontynuowana jest produkcja ciągników, więc firma może korzystać z marki, która funkcjonuje od dawna. Jest to duży atut marketingowy. W zakresie produkcji maszyn rolniczych rozwijane są następujące technologie: 

  • zintegrowane systemy sterowania przekładniami w modelu 32 x 32, 
  • badania trwałościowe nad systemem przeniesienia mocy w kilku wariantach, 
  • badania funkcjonalności obiektów w rzeczywistych warunkach, 
  • rozwijanie wytwarzania konstrukcji układów do przenoszenia mocy w oparciu o wyniki badań eksploracyjnych. 

Ursus rozwija swoje cele w sekcji B + R, korzystając z możliwości programów operacyjnych współfinansowanych przez EFRR. Współpracuje także z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy pracy nad najważniejszymi projektami. 

Nowe projekty o innowacyjnym charakterze 

Firma Ursus ciągle poszukuje nowych dróg do rozwoju i inwestuje w nowe przedsięwzięcia, również spoza swojej głównej specjalizacji. Współpracuje z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. nad startupem, jest też jego głównym udziałowcem. Ursus Bus rozwija technologie przyszłości, które należą do najbardziej innowacyjnych. Wśród nich są: 

  • metody magazynowania energii, 
  • układy elektryczne i elektroniczne do samochodów, 
  • rozwiązania konstrukcyjne do pojazdów o niekonwencjonalnym napędzie, 
  • rozwiązania elektromobilne. 

Ursus stara się stworzyć całą infrastrukturę do prowadzenia działalności badawczo – rozwojowej. W tym celu buduje hale, w których będą realizowane projekty o charakterze prototypowym. Firma zamierza udostępniać usługi B + R dla innych przedsiębiorstw i współpracować z czołowymi ośrodkami naukowymi z całego kraju. Do tej pory był to bardzo zaniedbany segment w rodzimej gospodarce – wkrótce ma się to zmienić. 

Inni czytali podobne: