Zima zbliża się wielkimi krokami. Jesień to ostatnia chwila na przygotowanie maszyn rolniczych na ten czas. Wszystko po to, aby zimą, przy złych warunkach atmosferycznych, można było korzystać choćby z ciągnika bez żadnych przeszkód. Dlatego istotne jest, aby sprawdzić stan nie tylko samym maszyn, ale również elementów dodatkowych. Jeśli o zimie mowa to szczególnie ważne jest, aby odpowiednio przygotować łańcuchy śnieżne. Ważne jest także, aby właściwie o nie dbać także już podczas samej zimy.
Sprawdzanie stanu łańcuchów śnieżnych
Rolnicze łańcuchy śnieżne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co ważne, pamiętać trzeba o tym nie tylko przed zimną, ale także w jej trakcie. Oznacza to, że stan łańcuchów śnieżnych sprawdzać należy po każdym ich użyciu. Są one bowiem dziennie używane w bardzo trudnych warunkach zimowych. Nie trudno zatem o ich uszkodzenie. Dlatego tak istotne jest, aby na bieżąco sprawdzać, czy są całe i nieuszkodzone. Jak sprawdzać stan łańcuchów śnieżnych? Po pierwsze, po ich zdjęciu z kół należy dokładnie usunąć z nich pozostałości po śniegu i lodzie. Następnie łańcuchy powinno się przetrzeć tak, aby były suche. Zarówno zimą jak i przed nią istotne jest, jak łańcuchy śniegowe są przechowywane. Dbać powinno się o to, aby nie leżały poplątane. Dzięki temu nie będą się o siebie ocierać, a ponadto nie będzie problemu z ich założeniem na koła.
Przechowywanie łańcuchów śniegowych przed zimną
Jak wspomniano, ważne jest w jaki sposób rolnicze łańcuchy śnieżne przechowywane są poza okresem zimowym. Same łańcuchy powinny być dokładnie wyczyszczone, przechowywane w taki sposób, aby się nie plątały, a miejsce, w którym leżą powinno być suche. Ważne, aby łańcuchy śnieżne nie były przechowywane w miejscu zawilgoconym. Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się korozji. Jeśli jednak na łańcuchach śniegowych pojawią się ślady korozji należy temu w odpowiedni sposób przeciwdziałać. Dobrym pomysłem w takim przypadku może być zastosowanie preparatu antykorozyjnego. Pamiętać jednak trzeba, aby ze wszelkim preparatami czyszczącymi zbytnio nie przesadzać. Łańcuchy mogą bowiem stać się śliskie, a tym samym mogą nie spełniać swojego zadania. Dobrze jest zapytać o radę w zakresie środków konserwujących w sklepie rolniczym.
Czas eksploatacji łańcuchów śniegowych
Rolnicze łańcuchy śniegowe nie posiadają terminu przydatności. Dlatego ważne jest, aby przed zimną zawsze dokładnie sprawdzić w jakim są stanie. Po latach eksploatacji może bowiem okazać się, że konieczny jest już zakup nowych łańcuchów. Wielu rolników, aby wydłużyć okres eksploatacji łańcuchów zawsze zwraca uwagę na sposób w jaki są one zakładane. W każdą kolejną zimę zakładają łańcuchy na drugą stronę. To praktyczne rozwiązanie. Aby łańcuchy mogły służyć przez wiele lat istotny jest także sposób jazdy ciągnikiem w łańcuchach. Nie powinno się w nich gwałtownie hamować czy gwałtownie ruszać. W łańcuchach nie powinno się także jeździć po asfalcie. Wszystko to bowiem może negatywnie wpływać na stan łańcuchów śniegowych i w znaczny sposób przyspieszać ich zniszczenie.