Informacje

Zadbaj o rolnicze łańcuchy śniegowe jeszcze przed zimą

single image

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jesień to ostatnia chwila na przygotowanie maszyn rolniczych na ten czas. Wszystko po to, aby zimą, przy złych warunkach atmosferycznych, można było korzystać choćby z ciągnika bez żadnych przeszkód. Dlatego istotne jest, aby sprawdzić stan nie tylko samym maszyn, ale również elementów dodatkowych. Jeśli o zimie mowa to szczególnie ważne jest, aby odpowiednio przygotować łańcuchy śnieżne. Ważne jest także, aby właściwie o nie dbać także już podczas samej zimy.

Sprawdzanie stanu łańcuchów śnieżnych

Rolnicze łańcuchy śnieżne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co ważne, pamiętać trzeba o tym nie tylko przed zimną, ale także w jej trakcie. Oznacza to, że stan łańcuchów śnieżnych sprawdzać należy po każdym ich użyciu. Są one bowiem dziennie używane w bardzo trudnych warunkach zimowych. Nie trudno zatem o ich uszkodzenie. Dlatego tak istotne jest, aby na bieżąco sprawdzać, czy są całe i nieuszkodzone. Jak sprawdzać stan łańcuchów śnieżnych? Po pierwsze, po ich zdjęciu z kół należy dokładnie usunąć z nich pozostałości po śniegu i lodzie. Następnie łańcuchy powinno się przetrzeć tak, aby były suche. Zarówno zimą jak i przed nią istotne jest, jak łańcuchy śniegowe są przechowywane. Dbać powinno się o to, aby nie leżały poplątane. Dzięki temu nie będą się o siebie ocierać, a ponadto nie będzie problemu z ich założeniem na koła.

Przechowywanie łańcuchów śniegowych przed zimną

Jak wspomniano, ważne jest w jaki sposób rolnicze łańcuchy śnieżne przechowywane są poza okresem zimowym. Same łańcuchy powinny być dokładnie wyczyszczone, przechowywane w taki sposób, aby się nie plątały, a miejsce, w którym leżą powinno być suche. Ważne, aby łańcuchy śnieżne nie były przechowywane w miejscu zawilgoconym. Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się korozji. Jeśli jednak na łańcuchach śniegowych pojawią się ślady korozji należy temu w odpowiedni sposób przeciwdziałać. Dobrym pomysłem w takim przypadku może być zastosowanie preparatu antykorozyjnego. Pamiętać jednak trzeba, aby ze wszelkim preparatami czyszczącymi zbytnio nie przesadzać. Łańcuchy mogą bowiem stać się śliskie, a tym samym mogą nie spełniać swojego zadania. Dobrze jest zapytać o radę w zakresie środków konserwujących w sklepie rolniczym.

zima

Czas eksploatacji łańcuchów śniegowych

Rolnicze łańcuchy śniegowe nie posiadają terminu przydatności. Dlatego ważne jest, aby przed zimną zawsze dokładnie sprawdzić w jakim są stanie. Po latach eksploatacji może bowiem okazać się, że konieczny jest już zakup nowych łańcuchów. Wielu rolników, aby wydłużyć okres eksploatacji łańcuchów zawsze zwraca uwagę na sposób w jaki są one zakładane. W każdą kolejną zimę zakładają łańcuchy na drugą stronę. To praktyczne rozwiązanie. Aby łańcuchy mogły służyć przez wiele lat istotny jest także sposób jazdy ciągnikiem w łańcuchach. Nie powinno się w nich gwałtownie hamować czy gwałtownie ruszać. W łańcuchach nie powinno się także jeździć po asfalcie. Wszystko to bowiem może negatywnie wpływać na stan łańcuchów śniegowych i w znaczny sposób przyspieszać ich zniszczenie.

Inni czytali podobne: