Informacje Ogólne

Zetor – solidne maszyny rolnicze od czeskich sąsiadów

single image

Każdy, nawet największy mieszczuch kojarzy marki takie jak Ursus i Zetor. Przez wiele lat obie fabryki mocno współpracowały oferując bliźniacze modele maszyn rolniczych na różnych rynkach. Dziś jednak drogi obu tych fabryk rozeszły się i to czeska marka radzi sobie o wiele lepiej. Warto jest przyjrzeć się historii i aktualnej oferty marki, bez której to żaden sklep rolniczy oferujący maszyny i części rolnicze nie może się obyć.

Początki Zetora i trudne czasy

Fabryka powstała w 1946 roku i od początku zajmowała się produkcją traktorów i części do ciągników. Powstawały one początkowo na lokalny rynek, jednakże ekspansja zaczęła się dość szybko. W latach siedemdziesiątych maszyny rolnicze marki Zetor były już obecne w Indiach i Zatoce Perskiej. Firma ta ma także na koncie mariaż z uznaną marką John Deere. Jeszcze kilka lat temu natomiast mieliśmy do czynienia z postępowaniem upadłościowym i poważnymi problemami. Jednak udało się z nich wyjść i produkcja została utrzymana do dziś.

Zetor obecnie

Dziś zarówno w Polsce, jak i na całym świecie możemy nabywać produkty marki Zetor zarówno pod postacią maszyn rolniczych, jak części do ciągników produkowanych przez ten koncern. Przemyślane rozwiązania techniczne i wysoka jakość zarówno produkcji podzespołów, jak i ostatecznego montażu pozwalają skutecznie konkurować szczególnie w swojej półce cenowej. Firma ta produkuje modele o mocach od czterdziestu do stu siedemdziesięciu koni mechanicznych w największym modelu Crystal. Wskutek upadku wielu konkurencyjnych firm i dynamicznego rozwoju Zetor na naszych polach jest widywany o wiele częściej niż współczesne modele Ursusa lub Farmtraca, dwóch najbardziej znanych obecnie krajowych marek.

Gama produktów Zetor

Zetor produkuje dziś zarówno ciągniki rolnicze, jak i części do maszyn rolniczych i ładowacze czołowe swojej marki. Gamę otwierają ciągniki Utilix dysponujące czterocylindrowymi silnikami o mocach od 43 do 49 koni mechanicznych. Doskonale sprawdzają się one zarówno w mniejszych gospodarstwach, jak i w służbach komunalnych. Hortus, jak jego internetowy prospekt mówi, to nieco większy i mocniejszy ciągnik, który jednak nadal nadaje się świetnie do użytku komunalnego. W mniejszych gospodarstwach będzie on ciągnikiem głównym, a w mniejszych może pełnić funkcję pomocniczego. Najpopularniejszy w naszym kraju jest model Major, który to jest średnim ciągnikiem. Obsługuje on przeróżne maszyny rolnicze potrzebne w gospodarstwie i w rodzinnych gospodarstwach skutecznie zastępuje starsze modele. Podobnie jest w przypadku Proximy, która jest jednak o kilkadziesiąt koni mechanicznych mocniejsza. Zetor Crystal to natomiast model największy, sześciocylindrowy dzielnie stawiający czoła zachodniej konkurencji. Ten model doskonale nadaje się zarówno do pracy polowej, jak i będzie pełnił funkcje transportowe.

zetor

Dlaczego Zetor?

Maszyny rolnicze Zetor to przede wszystkim ogromna dostępność niedrogich części do ciągników i maszyn w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach rolniczych. Ponadto każdy z silników Zetora jest w stu procentach nastawiony na ekologię i ekonomię. Niskie zużycie paliwa, nowoczesne rozwiązania i przede wszystkim niedrogi serwis powodują, że w polskich gospodarstwach marka ta radzi sobie nadzwyczaj dobrze.

Inni czytali podobne: