Ogólne

Ciągniki Fendt – charakterystyka marki

single image

Fendt to niemiecki producent maszyn rolniczych oraz ciągników rolniczych. Firma została założona w 1937 roku przez Xavera Fendta. Pierwsze prace nad maszynami rolniczymi odbywały się w niewielkiej kuźni, gdzie swój pierwszy ciągnik skonstruowali synowie Johanna Georga w 1930 roku. Firma w 1997 roku została wykupiona przez AGCO Corporation. Produkty marki znajdziemy w stacjonarnym sklepie rolniczym, jak i w internetowym sklepie rolniczym.

Rozwój firmy

Pierwszy wyprodukowany ciągnik rolniczy przez markę Fendt nosił nazwę Diesellross i miał jedynie 6 KM mocy. Miał on za zadanie zastąpić wówczas pracujące konie wytrzymałymi efektowniejszymi niemieckimi maszynami. Ciągnik ten zaczęto produkować w 1938 roku. W 1939 roku do sprzedaży trafił ciągnik mający dwucylindrowy silnik, chłodnicę oraz 4 biegową skrzynię. Był to okres kolejnych sukcesów firmy, jednakże największy jej rozkwit nastąpił od razu po II Wojnie Światowej. W 1953 roku na rynki weszła nowa seria ciągników rolniczych Diesellross F, maszyny miały moc 12 km i rozpoczęły nowy, panujący trend wśród maszyn rolniczych pod względem ich wyglądu i wyposażenia. Następne modele zaczęto produkować na skalę masową. Charakteryzowały się one innowacyjnymi rozwiązaniami i coraz większą mocą. W latach 60-tych i 70-tych popularność firmy znacznie wzrosła. Nowe odsłony ciągników marka zaoferowana rolnikom w latach 90-tych, kiedy to na rynku pojawiły się takie seria jak Vario 2000, Favorit 700 czy Farmer 300. Firma wyprodukowana innowacyjne ciągniki rolnicze o całkowitej widoczności, co stało się kolejnym przełomem.

Seria 1000 Vario

W roku 2015 roku na rynek wprowadzone zostały ciągniki z serii 1000 Vario. To największa seria tych maszyn rolniczych marki Fendt. Do tej serii zaliczyć możemy takie modele jak: 1042 (435 KM), 1038 (396 KM), 1046 (476 KM) oraz 1050. Model 1050 został wyposażony w silnik MAN o pojemności 12,4 litra, dający moc około 500 KM. W 2017 roku do sprzedaży trafiły pierwsze ciągniki gąsienicowe w historii firmy.

Najpopularniejsze ciągniki rolnicze należą do trzech gam:

  1. Farmer 400 Vario charakteryzujący się mocą od 85 do 110 km, mający wiele nowych możliwości wykorzystania.
  2. Favorit 700 Vario, w tej maszynie zastosowano wiele nowych i innowacyjnych technologii.
  3. Favorit 900 charakteryzujący się mocą od 180 do 270 KM. Polecany zwłaszcza do pracy w ciężkich warunkach.

https://pixabay.com/pl/photos/fendt-ci%C4%85gnika-maszyny-ziemia-ko%C5%82a-3372336/

Ciągniki rolnicze marki Frendt zostały oznaczone literami E, C, L, P, R, X. Wszystkie modele posiadają różne rozwiązania techniczne, wydajność oraz wielkość. Najwięcej maszyn zaliczanych jest do serii E. Obejmuje ona niewielkie maszyny, polecane do średnich wielkości gospodarstw rolnych. Seria L wyróżnia się dobrze rozbudowanym systemem omłotowym. Natomiast maszyny rolnicze z serii C oraz P zostały wyposażone w zmodernizowane systemy omłotowe, a także kolejne separatory.

Historia marki Fendt to wiele lat sukcesów na rynku maszyn rolniczych. Należy on do jednych z najbardziej popularnych i cenionych marek. Warto pamiętać o tym, iż aby prace w gospodarstwie przebiegały sprawnie, należy inwestować jedynie w wysokiej klasy maszyny rolnicze czy części rolnicze. Wszystkie zakupione części do maszyn rolniczych, w tym części do ciągników powinny spełniać odpowiednie normy. Profesjonalny sklep rolniczy, a także internetowy sklep rolniczy będzie w stanie pomóc nam w doborze części do maszyny rolniczej.

Inni czytali podobne: