Informacje Ogólne

Ciągniki New Holland – dlaczego popularne na polskiej wsi?

single image

Ciągniki New Holland są w ostatnich latach coraz częstszym widokiem w polskich gospodarstwach rolnych. Zarówno nowe, jak i używane cenione są za niezbyt wysokie koszty eksploatacji, na które składa się rozsądne zużycie paliwa, niska awaryjność i niewysokie ceny części do ciągników. Czy maszyny rolnicze New Holland okażą się dobrym wyborem również dla Ciebie? Omówmy bliżej ich główne cechy.

Krótka historia

Choć New Holland może wydawać się nową marką, szczególnie na polskim rynku, to w rzeczywistości jej historia sięga już 1895 roku, a sama firma jest częścią koncernu FIAT Group. Jej powstanie jest wynikiem połączenia wysiłków czterech rolniczych marek – Ford, FiatAgri, Clayes i New Holland. Spółka ta produkuje swoje maszyny rolnicze również w Polsce – od 1998 roku tworzy kombajny zbożowe, prasy rolujące, owijarki i zespoły żniwne. Choć nazwa firmy brzmi dosyć egzotycznie, znaczna część produkcji odbywa się w Polsce. Dzisiaj firma jest światowym liderem w zakresie produkcji maszyn rolniczych i ciągników, a w Polsce od 10 lat jest najchętniej wybieranym producentem ciągników rolniczych. Nic dziwnego, że odwiedzając dowolny sklep rolniczy, z łatwością napotkamy na model tego producenta.

Niezawodność i ceny części

Jednym z najczęściej wybieranych modeli New Holland jest ciągnik TD5, szczególnie ceniony za niezbyt skomplikowaną konstrukcję i prostotę techniczną. Wśród najczęściej wymienianych wad tego modelu wymienić można m.in. zrywające się linki sprzęgła, jednak te niedogodności rekompensują bardzo niskie ceny części rolniczych – nowa linka kosztuje od 185 do 210 złotych, więc bardzo mało, porównując z konkurencją. Silniki stosowane przez producenta są z reguły bardzo dobrze oceniane, okazują się bezawaryjne nawet po kilkudziesięciu tysiącach motogodzin, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku ciężkiej pracy, jaka towarzyszy silnikom podczas działań w gospodarstwie. Charakterystyka pracy jednostki napędowej okazuje się idealna do prac rolnych. Ogromną zaletą jest bardzo przemyślana konstrukcja, ułatwiająca m.in. dostęp do filtrów, dzięki czemu ułatwiona zostaje możliwość ich wymiany.

Generalnie rzecz ujmując części do maszyn rolniczych New Holland bardzo często plasują się w segmencie najtańszych na rynku, a sama wymiana nie jest zbyt skomplikowana, co pozytywnie wpływa na ceny ich serwisu. Skorzystanie z możliwości, jakie daje internetowy sklep rolniczy pomoże nam dodatkowo obniżyć koszty ich eksploatacji. Na tym jednak nie kończą się zalety maszyn rolniczych tej marki.

Ciągniki New Holland - dlaczego popularne na polskiej wsi?

Zużycie paliwa

Maszyny rolnicze New Holland nie są najtańsze na rynku, jeśli pod uwagę bierzemy zużycie paliwa ale nadal są to poziomy akceptowalne, co w połączeniu z niższymi kosztami zakupu i późniejszej konserwacji i eksploatacji pozwala przymknąć oko na odrobinę wyższe spalanie, niż osiągają liderzy rynku. Ciągniki New Holland w niektórych scenariuszach okazują się bardzo oszczędne, np. przy pracy ze zgrabiarką (ok. 5 l/h), czy rozsiewaczem (nawet 4 l/h), ale pod większym obciążeniem – jakim niewątpliwie jest oranie pola, ciągnik rolniczy New Holland potrafi zużywać nawet 14 litrów paliwa na hektar. Są to więc wartości plasujące produkty tej marki w środku stawki. Podobnie wygląda zużycie paliwa w kombajnach.

Inni czytali podobne: