Ogólne

Przygotuj się do zbioru owoców – wybierz najlepszą kosiarkę sadowniczą

single image

Przy wyborze kosiarki sadowniczej warto zastanowić się nad jej skutecznością, która będzie mieć wpływ przede wszystkim na jakość owoców przeznaczanych na handel.

Krótko o wymaganiach owoców

Owoce potrzebują dogodnych warunków wzrostu. Porastająca wewnątrz kwater sadowniczych trawa ma charakter złego sąsiada, chcącego odebrać wszystko co najlepsze dla uprawianej rośliny – przede wszystkim trawę i wodę. Trawa lub inne niepotrzebne w danej uprawie rośliny posiadają bardzo małe wymagania, przez co potrafią rosnąc dosłownie wszędzie. Inaczej jest w przypadku owoców. Wymagają one dobrego dostępu do światła w celu skutecznego wzrostu i osiągnięcia dojrzałości, co wysokie zarośla mogą je skutecznie rozliczać. Uprawa krzewów owocowych w wysokiej trawie sprawia, że owoce rosnące w niższych partiach lub całe krzewy są narażone na bardzo wysoką wilgotność w ciągu dnia, co często powoduje choroby i gnicie. Warto postawić na skuteczne maszyny rolnicze i części rolnicze, które usprawnią pracę w ogrodzie.

Lepiej skosić niż opryskać

Taktując trawy środkami chemicznymi staramy się omijać rośliny uprawne. Każdy z nas jednak doskonale wie, że opryski, które mają za zdanie niszczyć rośliny trafiają także na owoce. W związku z tym warto wybrać ekologiczny sposób walki z nadmierną roślinnością. Dają ku temu możliwości maszyny rolnicze, z których przeznaczone są do tego celu kosiarki sadownicze. Patrząc także od strony ekonomicznej, o wiele rozsądniej jest kupić kosiarkę sadowniczą, jedną na 10 lat, niż w ciągu okresu wegetacyjnego kilkukrotnie przepłacać za chemiczne środki ochrony. Do kosztów wnikających z eksploatacji kosiarki sadowniczej należy doliczyć jeszcze koszty związane z utrzymaniem ciągnika rolniczego – niezależnie od tego, czy jest stary model ciągnika Ursus czy nowoczesny sprzęt.

Komfort zbioru

Często owoce spadają z drzew zanim rozpocznie się proces zbioru. Jeśli będzie przebywał w wysokiej trawie, w której jest sporo szkodników nasz owoc zostanie szybko rozłożony, zakwasi glebę, a odwrócenie tego procesu jest ciężką sprawą. Należy mieć także na względzie, że wchodząc do zarośniętego ogrodu zbiór owoców jest cięższy, mniej dokładny i pozbawiony oczekiwanych efektów.

Przygotuj się do zbioru owoców - wybierz najlepszą kosiarkę sadowniczą

Czym jest kosiarka sadownicza?

To maszyna rolnicza, której protoplastą jest kosa ręczna, używana przez naszych dziadków w celu koszenia zboża. Obecnie mamy bardzo duże możliwości wyboru kosiarek. Począwszy od ich kształtu, dopasowanego do rozstawy rzędów i kwater aż po pełnione przez nich funkcje. Kosiarka sadownicza składa się przede wszystkim z ostrych noży, najczęściej dwóch par, które pod dużą płytą kręcą się dookoła wycinając wyrośniętą trawę. Współcześnie dzięki doskonaleniu technologii mamy kosiarki przednie, tylne, wąskie, szerokie, przeznaczone do konkretnych upraw, z regulatorami wysokości cięcia, osłonami, grzebieniami. Dzięki ich funkcjonalności praca człowieka jest znacznie ułatwiona oraz poprawia się ochrona środowiska

Warto nadmienić, że współczesne wiele sklepów internetowych prowadzi sprzedaż maszyn rolniczych. Tego typu miejsca oferują szeroką gamę produktów wyspecjalizowanych do uprawy roli: części do maszyn marki Ursus, części do bizona, części do pługów, części do kosiarek sadowniczych i wiele innych produktów przydatnych w pracy na roli.

Inni czytali podobne: