Informacje Porady

Ciągnik: nowy czy używany?

single image

Przez wiele lat na polskiej wsi prym wiodły ciągniki rolnicze naszych rodzimych producentów. Działo się tak przede wszystkim ze względu na przystępną cenę polskich traktorów oraz łatwy dostęp do części zamiennych. Jako jedne z pierwszych, zagranicznych maszyn popularność zyskały ciągniki Zetor, a z czasem coraz większym zaufaniem zaczęły cieszyć się także traktory z Zachodu. Stało się tak za sprawą coraz chętniej kupowanych, używanych ciągników zagranicznych marek.

Solidne, używane ciągniki zagraniczne

Kiedyś kupno nowego ciągnika rolniczego zagranicznej marki wiązało się z niebagatelnym wydatkiem, z czasem jednak na polskim rynku zaczęły pojawiać się zachodnie ciągniki z drugiej ręki. Dzięki możliwości kupna używanego lecz sprawnego ciągnika rolniczego w dobrej cenie, polscy rolnicy mogli poznać marki popularne w innych krajach, jak np. Massey Ferguson, Claas, Fendt czy John Deere. Wzrosła również dostępność zamiennych części do ciągników, co sprawiło, że posiadacze zagranicznych, używanych traktorów mogli łatwiej naprawiać i serwisować swoje maszyny rolnicze.

części rolnicze

Polskie marki ciągników używane od wielu dekad

Z pewnością każdy kojarzy najpopularniejszą, polską markę ciągników, jaką jest Ursus. O jej solidności świadczy nieprzerwana obecność traktorów takich jak Ursus C-330 lub Ursus C-360 w polskich gospodarstwach. Pomimo tego, że te modele dawno już zniknęły z bieżącej produkcji, nadal można je nabyć w wersji używanej. Niektóre z nich maja już ponad 40 lat, a mimo to znajdują swoich kupców, którzy wciąż chcą używać ich na swoim polu. Posiadacze starszych, używanych maszyn nie muszą martwić się o części do ciągników, ponieważ ich dostępność jest duża – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych sklepach rolniczych.

Nowy ciągnik, nowe możliwości

Duże, dobrze działające i rozwijające się gospodarstwa zarządzane przez nowoczesnych rolników stawiają na innowacyjne rozwiązania. Rolnicy pragną, aby ich praca była jak najbardziej wydajna, ale także wygodna, czemu sprzyjają nowe technologie. Zakup nowego ciągnika rolniczego jest dużym wydatkiem, jednak dzięki cechom nadawanym najnowszym maszynom przez ich producentów, inwestycja może szybko się zwrócić, a ponadto przynieść większy zarobek. Nowe maszyny rolnicze są bardziej efektywne energetycznie, przyjaźniejsze dla środowiska oraz bezpieczniejsze i komfortowe w użytkowaniu. Dodatkowym wsparciem dla rolników planujących inwestycje w nowe maszyny rolnicze są różnego rodzaju, unijne programy dofinansowań na zakup sprzętu rolniczego.

maszyny rolnicze

Ciągnik dostosowany do potrzeb gospodarstwa

Używane ciągniki rolnicze cieszą się popularnością na polskim rynku, jednak należy mieć na uwadze fakt, że użytkowanie maszyn z drugiej ręki może wiązać się z koniecznością częstszych napraw. Cena używanych maszyn rolniczych z pewnością jest zachęcająca, jednak trzeba przekalkulować czy naprawy już wyeksploatowanej maszyny nie przysporzą zbyt wielu dodatkowych kosztów. Przed dokonaniem zakupu ciągnika, warto zastanowić się, jaka maszyna potrzebna jest do pracy w konkretnym gospodarstwie,  do jakich czynności będzie wykorzystywana, na jak dużym obszarze i jakim gruncie. Niewielkie gospodarstwa z ograniczonymi środkami finansowymi mogą z powodzeniem postawić na używane maszyny rolnicze, natomiast duże, rozwijające się i dobrze prosperujące gospodarstwa rolne mogą czerpać wiele korzyści z zakupu nowego ciągnika. Wybór rodzimych, jak i zagranicznych marek jest obecnie na polskim rynku bardzo szeroki, a serwisowanie czy dostęp do części do maszyn rolniczych nie stanowi już żadnego problemu.

 

Inni czytali podobne: