Porady

Jak odświeżyć stary ciągnik, by służył we współczesnym gospodarstwie?

single image

W polskich gospodarstwach dalej obecne są rodzime ciągniki Ursus, pracujące tuż obok dużych i nowoczesnych ciągników rolniczych. Ursusy cenione są przez rolników dzięki swojej niezawodności. Zwłaszcza modele Ursus C-330 oraz Ursus C-360 wpisały się na stałe w historię polskiego rolnictwa i wiele osób dalej z nich korzysta podczas prac na roli. Polski ciągnik rolniczy Ursus był niegdyś szczytem marzeń wszystkich rolników w PRL. Mimo tego, iż w tamtych czasach dostępnych było wiele innych maszyn, to właśnie ta polska maszyna rolnicza uzyskała największą popularność i uznanie. W wielu gospodarstwach nadal wykorzystywane są maszyny tej marki, nawet modele 30-letnie. Kolejne pokolenia przejmują stare modele ciągników i remontują je, aby mogły dalej służyć nawet w nowoczesnych gospodarstwach.

Kapitał remontowy

Starsze modele ciągników rolniczych przeważnie był bardzo eksploatowane. By mogły dalej funkcjonować we współczesnym gospodarstwie należy przeprowadzać ich regularny przegląd i od czasu do czasu kapitalny remont. Niestety, nawet w przypadku rodzimego Ursusa, koszt kapitalnego remontu może sięgnąć kwoty 6-8 tysięcy. Większość części do Ursus zakupimy w internetowym sklepie rolniczym bez wychodzenia z domu. Internetowy sklep rolniczy oferuje różne części rolnicze, między innymi części do bizona, części do pługów czy części do kosiarek sadowniczych.

Jak odświeżyć stary ciągnik, by służył we współczesnym gospodarstwie?

Od czego rozpocząć remont starego ciągnika?

Najpierw należy przeprowadzić dokładną analizę poszczególnych części w Ursusie, aby ocenić, które dokładnie z nich powinny być wymienione i czy istnieje ich wymiany we własnym zakresie. Wymiana części w starych modelach ciągnika Ursus jest bardzo prosta, gdyż nie są one naszpikowane elektroniką. Nie ma więc konieczności korzystania z profesjonalnego serwisu, większość napraw będziemy mogli z pewnością dokonać sami. Przyda nam się do tego przede wszystkim wiedza z zakresu mechaniki. Na samym początku należy sprawdzić wszelkie filtry powietrza, w których łatwo może dojść do zapchania podczas przeprowadzanych prac polowych. To właśnie od czystości filtrów zależy dopływ powietrza do cylindrów oraz właściwy skład mieszanki paliwowo- powietrznej. W przypadku zanieczyszczonych filtrów rośnie do większego zużycia paliwa przez stary ciągnik rolniczy. Ważne jest także okresowe sprawdzanie olejów silnikowych oraz przekładniowych, gdyż to od nich zależą warunki pracy wszystkich znajdujących się w maszynie części rolniczych. W trakcie odświeżania maszyny powinno się także spojrzeć do chłodnicy. Warto przeprowadzić dokładną kontrolę stanu płynu chłodniczego oraz termostatów. Dostępność części rolniczych można sprawdzić na przykład w internetowym sklepie rolniczym. Znajdziemy tam najważniejsze części rolnicze ( części do ciągników, kosiarka bębnowa – części, oraz maszyny rolnicze). Na pewno będziemy zadowoleni z wysokiej jakości, markowych części rolniczych oraz maszyn rolniczych zakupionych w tego typu sklepie.

Stare modele ciągników rolniczych z pewnością nie pełnią w gospodarstwie nadrzędnych ról, jednakże często wykorzystywane są jako sprzęt pomocniczy. Warto o nie dbać i utrzymywać w dobrym stanie, gdyż taki ciągnik za jakiś czas zostanie przekazany kolejnemu pokoleniu.

Inni czytali podobne: