Porady

Kosiarka bębnowa – jak i gdzie używać?

single image

Każdy, kto mieszka w domu z ogrodem od czasu do czasu zmuszony jest skosić trawnik.  Najczęściej nie jest to czynność, za którą się przepada. Można jednak tę pracę sobie ułatwić. Rozwiązaniem jest zakup dobrej i wydajnej kosiarki. Wybierając tego typu maszynę warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wielkość trawinka a kosiarka

Jednym z czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki jest wielkość obszaru, jaki zajmuje trawnik. Jeśli nie jest on bardzo duży, świetnym wyborem może być kosiarka bębnowa. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli połaci traw nie przekraczającej powierzchni 250 m2. Największą zaletą ręcznych kosiarek bębnowych jest to, iż nie potrzebują one zewnętrznych źródeł zasilania.

Dlaczego warto?

Jak wspomniano przy wyborze kosiarki brać należy od uwagę wielkość trawnika. Jeśli nie jest on duży wówczas np. kosiarka spalinowa nie spełni swojego zadania. Oczywiście skosi ona trawę, ale poprzez koszty paliwa będzie to nieopłacalne. Kosiarka spalinowa jest też mniej zwrotna, co będzie utrudniało koszenie niewielkiego trawnika. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest bębnowa kosiarka ręczna – o wiele bardziej poręczna i wygodniejsza. Koszt jej eksploatacji jest zerowy, ponieważ nie potrzebuje ona żadnego zewnętrznego zasilania. Co więcej, kosiarka bębnowa posiada także regulator wysokości cięcia. Dzięki temu koszenie jest dużo bardziej efektywne.

Zalety kosiarki bębnowej

Korzystanie z ręcznej kosiarki bębnowej niesie ze sobą wiele zalet. W pierwszej kolejności wskazać można jej ciche działanie. Oznacza to, że kosząc trawnik w żaden sposób nie będzie się przeszkadzało innym domownikom i sąsiadom. Co więcej, są one niewielkie i lekkie. Dzięki temu nie zajmują dużo miejsca np. w garażu. A fakt, że nie jest ciężka sprawia, że jej używanie nie jest bardzo męczące.

Kosiarka bębnowa – jak i gdzie używać?

Jakość sprzętu

Decydując się na zakup kosiarki bębnowej zwrócić należy szczególną uwagę na jakość sprzętu. Konkretnie chodzi o części i materiał jaki został wykorzystany do jej produkcji. Warto zatem wybrać kosiarkę wyposażoną w nóż wrzecionowy z łożyskami kulkowymi. Nóż powinien być zahartowany, wykonany ze stali wysokiej jakości oraz pokryty powłoką antyadhezyjną. Warto jest także pomyśleć o dodatkowych akcesoriach do kosiarki. Jeśli po skoszeniu trawy konieczne jest jej zebranie wówczas wraz z kosiarką warto zakupić kosz. Przydatnym urządzeniem będzie także urządzenie do ostrzenia noży. Wybór części do kosiarki bębnowej jest szeroki. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

 

Korzystanie z ręcznej kosiarki bębnowej

Jakość koszenia trawy kosiarką bębnową uzależniona jest od odpowiedniego ustawienia noża wrzecionowego i noża dolnego. Odstęp między nożami nie może być zbyt duży. Wszystko po to, aby nie dostawały się tam większe przedmioty, takie jak kamienie. W innym wypadku ryzykuje się uszkodzenie noży, co odbije się na efektywności i precyzji koszenia. Trawnik ręczną kosiarką bębnową koszony powinien być przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu przez cały czas prezentować się on będzie bardzo estetycznie.

Inni czytali podobne: