Porady

Niezbędne narzędzia w gospodarstwie: Kalibrownik do zaworów

single image

W każdym gospodarstwie rolnym wszystkie maszyny powinny być non stop sprawne. W innym przypadku mamy przestoje w pracy i związane z tym straty. Sprawę komplikują też naprawy, które nie zawsze można wykonać w warsztacie. Jeśli nie dajemy sobie z nimi rady sami, konieczne jest wezwanie mechaników na miejsce, a to oznacza spore koszty. By nie mieć powyższych problemów, dobrze mieć pod ręką komplet podzespołów i narzędzi, które pozwolą nam w razie czego naprawić nasz ciągnik, przyczepę, kombajn czy inną maszynę. Jednym z takich przyrządów jest kalibrownik do zaworów.

Gdy powietrze ucieka z kół

Nikt z nas nie lubi sytuacji, gdy rano przychodzimy uruchomić traktor, a jedno z kół nie ma ani grama powietrza. Co prawda posiadając w gospodarstwie sprężarkę można szybko naprawić ten problem, ale codziennie trzeba będzie tracić kilkanaście minut. Możemy odwiedzić sklep z częściami do ciągników, gdzie kupimy między innymi nowe zaworki, ponieważ to tamtędy najczęściej dochodzi do ucieczki powietrza. Nie wymienimy jednak wentyla bez specjalnego klucza, a najlepiej jest posiadać profesjonalny kalibrownik do zaworów. Jest to przyrząd wielofunkcyjny, który sprzeda nam każdy dobry internetowy sklep rolniczy (https://www.zenox.pl). Dostaniemy go w atrakcyjnej cenie, a w gospodarstwie będzie wprost nieoceniony. Posiada on kilka zakończeń, z czego jedno służy właśnie do wykręcania i wkręcania wentyli do kół. To jednak nie wszystko, ponieważ najważniejsze są wbudowane gwintowniki i narzynki, którymi możemy przeczyścić zwoje w miejscu wkręcania zaworka.

Niestandardowe podzespoły

Niektóre z maszyn rolniczych, a także budowlanych, posiadają nietypowe wentyle. Bywa, że mocuje się je na zewnętrzną część wystającej podstawy, a nie do środka – jak robimy to między innymi w kołach samochodowych. Nowe zawory tego bywają trudno dostępne lub też ich cena bywa wysoka. Stąd dobrym pomysłem jest dokonanie zamówienia w sieci, w jednym ze sklepów online sprzedających części rolnicze. Oryginalnych wentyli tego typu może już nie być w produkcji, jednak w sklepie sieciowym można bez problemu dostać idealnie pasujące zamienniki, których jakość nie odbiega od oryginału. Ceny są bardzo przystępne, o wiele niższe niż w punktach stacjonarnych. Podczas wymiany wykorzystujemy kalibrownik. Na początku odpowiednim zakończeniem pomagamy sobie w wykręceniu starego zaworu. Kolejny krok to wykorzystanie narzynki do gwintu, którym oczyścimy jego zwoje i usuniemy wszelkie zabrudzenia. To kluczowe dla zapewnienia pełnej szczelności. Pozostaje już tylko przykręcić nowy zawór, nakładając na gwint smar uszczelniający lub taśmę teflonową.

koła do traktora

Kalibrownik do zaworów to niezbędne narzędzie w każdym gospodarstwie. Dzięki niemu szybko szybko naprawimy uszkodzony wentyl, który powoduje uciekanie powietrza z opony. Urządzenie kupimy w dobrych punktach sprzedających części do traktorów, a także w sklepach online. Dobrej jakości przyrząd posłuży nam przez dziesięciolecia, a jego koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dobrze jest mieć też pod ręką zestaw zaworków do kół różnego rodzaju, które będą pasować do wszystkich maszyn, jakie posiadamy w gospodarstwie. Te również dostaniemy w sklepach z częściami rolniczymi, jednak rzadziej występujące typy mogą być dostępne tylko w Internecie.

Inni czytali podobne: