Porady

Owijarka do balotów – niezbędna przy zbiorach zielonek

single image

Owijarki służą do owijania półsuchych bel siana składającego się z różnych gatunków traw oraz roślin motylkowych. Jest to powszechnie stosowany wynalazek, który pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu i wysiłku. Dzięki temu można się skupić na zadaniach, które wymagają manualnej obsługi urządzeń – przez co cała wykonana praca staje się w efekcie dużo bardziej produktywna. Do owijarki należy zamontować rolkę z folią, zaś dzięki zautomatyzowanemu procesowi owijania, wkład ludzki w trakcie pracy został ograniczony do minimum. Owijarka do bel stała się przez to standardem, jeśli chodzi o maszyny rolnicze.

Jak działa owijarka?

Dokładny schemat działania różni się w zależności od typu maszyny i jej producenta. Składa się z wielu części rolniczych. Po załadowaniu balotu maszyna chwyta go, a następnie wykorzystując działanie grawitacji obraca, jednocześnie wydzielając przy pomocy podajnika folię, w którą jest owijany. Po całkowitym pokryciu folią powierzchni beli zostaje ona odcięta od reszty rolki, a maszyna zaczyna owijać kolejną. Pracę owijarki należy nadzorować, poprzez wymianę rolek z folią lub też ładowanie samych balotów.

Typy owijarek do balotów

Maszyny możemy podzielić ze względu na sposób ich użytkowania na dwa rodzaje. Owijarki stacjonarne i samozaładowcze. Różnią się przede wszystkim stopniem zaangażowania człowieka w proces owijania. 

Owijarka stacjonarna wymaga, aby umieszczać na niej kolejne bele siana po tym, jak owijanie poprzedniej dobiegnie końca. Stanowi to pewne utrudnienie podczas pracy, ponieważ wymaga zgromadzenia balotów w jednym miejscu. Chcąc przemieszczać się ciągnikiem, bylibyśmy zmuszeni do ciągłego zatrzymywania się i ruszania pojazdem, co wygenerowałoby niepotrzebne koszty jeśli chodzi o paliwo.

Owijarka samozaładowcza działa na trochę innej zasadzie. Posiada ona specjalne ramię – chwytak, który odpowiada za przemieszczenie balotów z ziemi do owijarki. Proces staje się dzięki temu dużo szybszy i pozwala przemieszczać się w trakcie jego trwania. Owijanie balotów odbywa się w trakcie jazdy do kolejnej beli siana lub transportu poprzedniej w miejsce składowania. Ten typ owijarki zapewnia nam dużą oszczędność pracy, ponieważ nadzór nad jej działaniem ogranicza się do wymieniania rolek z folią.

maszyny rolnicze

Konserwacja maszyn

Owijarki do balotów są bardzo popularnymi maszynami rolniczymi w gospodarstwach, więc zazwyczaj elementy niezbędne do ich działania znajdziemy w tych samych punktach, w których zaopatrujemy się w części do ciągników. Podobnie wygląda to jeśli chodzi o każdy internetowy sklep rolniczy – ponieważ oprócz szerokiej oferty części do traktorów, będziemy mogli tam znaleźć części do owijarek. Bez względu na rodzaj i model naszej maszyny, internet oferuje naprawdę szeroki wybór części. Możemy znaleźć taki w niskiej cenie, jednak spełniający też wszelkie standardy jakości. Tak samo jak w przypadku części do ciągników i innych części rolniczych, możemy znaleźć atrakcyjne cenowo zamienniki, które jeśli chodzi o wykonanie nie odbiegają od oryginałów.

Inni czytali podobne: