Porady

Pompa hydrauliczna w ciągniku – najczęstsze przyczyny awarii

single image

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, które służy do zasilenia napędu hydraulicznego optymalną ilością oleju pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu energia mechaniczna, dostarczona przez silnik napędowy jest zamieniana w energię hydrauliczną. Części rolnicze w układzie hydraulicznym to:  filtr, pompa hydrauliczna, zawór rozdzielczy, cylinder podnośnika, rozdzielacz hydrauliki zewnętrznej,  szybkozłącze i siłownik.

Pompa hydrauliczna jest sercem całego układu hydraulicznego. Tak więc, jeśli zdarzyła Ci się usterka i ciągnik ani rusz dalej – niestety oznacza to, że najprawdopodobniej usterce uległa pompa hydrauliczna.

Jak prawidłowo zdiagnozować awarię?

Jeśli zauważysz, że układ hydrauliczny nie działa tak sprawnie, jak kiedyś tzn. czas na wykonanie danego zadania wydłużył się lub do wykonania jakiejś czynności potrzebne są większe obroty silnika niż wcześniej – to znak, że należy udać się do fachowca w celu zdiagnozowania usterki. Niestety, w przypadku układu hydraulicznego musimy liczyć się z poniesieniem kosztów w granicach kilku tysięcy złotych, dlatego też tak ważna jest szybka interwencja. W przypadku maszyn rolniczych głównym parametrem, jaki może nam pomóc w diagnozie jest temperatura. Właściwy zakres temperatur dla pracy całego układu to 50-60 st.C. Jeśli więc zaobserwujemy, że temperatura przekracza optymalny zakres i taka sytuacja utrzymuje się – należy jak najszybciej rozpocząć diagnozę. Jednak i w tym przypadku może to być problematyczne – często maszyny rolnicze są wyposażone jedynie w kontrolkę informującą o przekroczeniu granicy temperatur, przez co nie znamy dokładnego odczytu. Może się również zdarzyć, że sama kontrolka nie jest sprawna i niestety nie otrzymamy informacji na czas.

Najczęstsze przyczyny awarii pompy hydraulicznej

Jako najczęściej występującą awarię tej części do traktorów eksperci uznają zbyt wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych. Usterka ta jest niestety zazwyczaj spowodowana nieprawidłową eksploatacją przez użytkownika np. wskutek niewłaściwej regulacji. Jednak przyczyną takie usterki może być też samo zacięcie zaworów lub zablokowanie zaworów na skutek zamarznięcia wody w oleju przy niskich temperaturach. Inną przyczyną awarii może być także zbyt niski poziom oleju w zbiorniku lub jego całkowity brak.

Pompa hydrauliczna w ciągniku - najczęstsze przyczyny awarii

Podczas diagnostyki części do ciągników bardzo często okazuje się, że problem tkwi w braku filtracji, przez co olej hydrauliczny zostaje zanieczyszczony i w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia łożysk ślizgowych. Warto zwrócić również uwagę na sam montaż pompy paliwowej. Co może być dla niektórych zaskakujące, zdarza się że sama pompa została niewłaściwie zamontowana. Podczas montażu tej części do ciągników trzeba zwrócić szczególna uwagę na możliwość wystąpienia nacisków promieniowych czy osiowych, a także na prawidłowy dobór zamienników. W przypadku awarii którejś z części do traktorów warto zwrócić uwagę na ofertę jaką mają internetowe sklepy rolnicze. Posiadają one w swojej ofercie zamienniki, które jakością z pewnością dorównują częściom oryginalnym, jednak płacąc rachunek może się okazać, że jesteśmy o dość sporą kwotę “do przodu”.

Jeśli w Twojej pompie hydraulicznej doszło jednak do innej usterki, może okazać się że jej przyczyną może być zasysanie powietrza. Może być ono konsekwencją za małego przekroju przewodu ssącego, lub niewłaściwym uszczelnieniem dopływu oleju do pompy hydraulicznej.

Inni czytali podobne: