Porady

Wybieramy brony talerzowe. Nasze porady

single image

Rolnictwo w dzisiejszych czasach nie mogłoby funkcjonować bez wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych. Pojazdem najbardziej charakterystycznym i najczęściej posiadanym przez rolników jest oczywiście ciągnik. Jednakże sam traktor nie spełni wszystkich zadań na roli, konieczne są dodatkowe akcesoria oraz maszyny o różnym zastosowaniu, które można do ciągnika podłączyć. Bardzo pomocnym podzespołem, potrzebnym do prawidłowej uprawy roli jest brona talerzowa.

Do czego używana jest brona talerzowa?

Brona talerzowa stanowi grupę dysków znajdujących się na osi i obracających się w trakcie pracy ciągnika. Brony talerzowe przypominają nieco talerze, właśnie stąd wzięła się ich nazwa. Talerze w trakcie obracania rozdrabniają i spulchniają ziemię. Taki zabieg pielęgnacyjny jest bardzo zalecany zwłaszcza po orce, gdyż pomaga rozdrobnić zbite bryły ziemi albo po zasiewach, żeby materiał siewny przykryć właściwą warstwą gleby. Brony pomagają także walczyć z uporczywymi i wszędobylskimi chwastami, przy płytkiej orce oraz przy usuwaniu kłączy. Znajdują także zastosowanie przy mieszaniu gleby z rozsianymi nawozami mineralnymi czy z obornikiem.

W jaki sposób dobrać najlepsze brony do rodzaju naszych upraw?

Brony talerzowe to przede wszystkich wszechstronne narzędzie, niezwykle potrzebne przy każdym gospodarstwie, bez znaczenia na jego rozmiar. Brony występują w paru wariantach, aby dobrać najlepsze rozwiązanie do naszego gospodarstwa i sposobu uprawiania roli, trzeba zastanowić się nad pewnymi kwestiami. Ważne jest przede wszystkim:

  1. Zapotrzebowanie mocy

To najważniejsze kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę. Brony należy dobierać w sposób odpowiedni do mocy posiadanego przez nas ciągnika. Zapotrzebowanie mocy brony talerzowej może wynosić od 100 km do 320 km. Moc jak widać waha się i jest to dosyć spora rozpiętość. Ważny jest więc rodzaj naszych upraw. W przypadku lekkich gleb niekonieczna jest duża moc. Jednak jeśli do czynienia mamy z ciężką i mokrą glebą, słabe brony mogą nie spełnić naszych oczekiwań.

  1. Szerokość robocza

Szerokość brony talerzowej w trakcie pracy waha się od 3 do 12 metrów. Kryterium to wiąże się z zapotrzebowaniem mocy. Szerokie brony w trakcie jednego przejazdu po polu, są w stanie pokryć większą część pola, jednakże konieczne jest w tym wypadku zasilanie ciągnikami o sporej mocy.

Wybieramy brony talerzowe. Nasze porady

Gdzie kupić części do brony talerzowej?

Oryginalne części do brony talerzowej mogą okazać się dla rolnika czasem sporym wydatkiem. Dobrą alternatywą dla zakupu oryginalnych części rolniczych są o wiele tańsze zamienniki, które dorównują im jakością. Internetowe sklepy rolnicze posiadają bogatą ofertę części do traktorów oraz wszelakich części rolniczych. Znajdziemy tam maszyny rolnicze oraz części do ciągników, wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów. Tylko najlepsze części rolnicze zagwarantują nam bezawaryjne działanie naszego traktora czy brony talerzowej. Części rolnicze dostępne w dobrym internetowym sklepie rolniczym to produkty polecane przez wielu polskich rolników.

Najlepsze marki bron talerzowych

Na rynku znajdziemy wielu producentów bron talerzowych. Wśród najbardziej znanych możemy wyróżnić na przykład Kverneland, Kuhn czy Amazone. To jakie brony wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych wymagań.

Inni czytali podobne: